HiPP Tarihçesi

Geçmiş

 

Organik tarımın bir lideri olarak Claus Hipp, farkındalık yaratmak için çok fazla mücadele vermiştir. Son zamanlarda, HiPP dünyanın en büyük organik-biyolojik hammadde işleyicisidir. Burada geçmişimiz ile ilgili bilgi edinebilirsiniz…

Büyük fikrin ortaya çıkışı… 
 

19’uncu asrın ikinci yarısında Günzburg an der Donau’dan gelen büyük baba Joseph Hipp (1867 – 1926), Pfaffenhofen’de bir şekerleme ve mum dükkanında çalışmıştır ve daha sonra bu dükkanı üzerine almıştır.
1897 seneninde Joseph Hipp, Pfaffenhoden’den bir bayan olan Maria Ostermayer ile izdivaç etti ve beraber bir hayli çocuklu bir ailenin temellerini attılar. 1898 seneninde bir kız çocuklarının doğumu sonrasında 1899 seneninde beslenme meseleleri olan ikizleri doğdu. Annelerinin emzirmeyle alakalı meseleleri oldu ve babaları da bu beslenme meselenini çözmek zorunda kaldı.
Yaratıcı bir şekerlemeci olarak bu onun için çok da zor olmadı. Galetaları pişirdi ve kendi galeta ununu yaptı. Galeta unu ile sütü zenginleştirerek çok daha doyurucu hale getirdi. İkizler yaşadı ve büyüdü ve sonraki beş çocuğu için de aynısını yaptı.

 

1901 İlk Ürün:
 

Kocası tarafından çocukları için galeta ununun başarısından sonra ürün Maria Hipp tarafından mağazada satıldı ve daha sonra çevrenine dağıldı ve Joseph Hipp 20’nci Asrın başlarında kimi şekerlemeci meslektaşlarını aldı. Bu şekilde rastlantı neticesi pastane J. Hipp’in çocuklar için galeta unu üzerine küçük bir fabrikaya dönüştü ve daha sonrasında bilinen sarı ve siyah ambalajıyla on yıllar süresince satılmaya başladı…

1960: Bir kavanozda bebek mamaları:
 

Çocuklar için galeta unu hâlâ Alman pazarında 1970’lere kadar satılıyordu.20’nci Asrın ortalarında Georg Hipp, Amerikan modelini izleyerek kaşık mamasını endüstriyel olarak üretmeye karar verdi. 1957-58 senelerinde piyasaya dört ürün sürüldü: İki tür sebze püresi ve iki menü.Çok kısa bir müddet sonra (1959/60) ambalaj metal kutulardan çok daha kullanışlı ve hijyenik olan kavanozlara döndü.HiPP ürün gamı daimi daha da büyüyerek meyve sularından çocuk yemeklerine ve et menülerinden çocuk tatlılarına ve menülerine ve tam hububatlı meyve pürelerine kadar genişledi.